How to Calculate LED display screen Size For 16:9
The area of the LED display screen is 10.56 square meters, what is the length and width of the display screen according to the proportion of 16:9 to calculate? LED display screen suppliers share the calculation of the length and width of the LED display screen.
Solution: Set LED display screen length of 16x, a width of 9 x.
16X * 9X = 10.56
144×2 = 10.56
√144×2 =√10.56
12X = 3.25
X = 0.27
Screen Length: 16X = 0.27 = 4.32m
Screen width: 9X = 9 * 0.27 = 2.43m
Display area: long * wide =4.32*2.43=10.4976m2
Note: there will be a bit of error, according to the actual size of the LED module to adjust the length and width of the LED screen size.
For example, the size of the P10 module is 320mm*160mm
1.screen long need to module number: 4.32/0.32=13.5
Number of modules 13 or 14, calculated according to customer requirements
If the length is 13 modules, the screen length is: 13*0.32=4.16m
If the length is 14 modules, the screen length is: 14*0.32=4.48m
2.screen width required number of modules: 2.43/0.16=15.1875
Number of modules 15 or 16, calculated according to customer requirements
if the width is 15 modules, the screen width is: 15*0.16=2.4m
if the width is 16 modules, the screen width is: 16*0.16=2.56m
So there are 2 types of screens:
4.16*=2.4=9.984㎡
4.48*=2.56=11.4688㎡
How to Calculate LED display screen Size For 4:3
In order to better show the effect of LED display screens, the ratio 4:3 or 16:9, but there is the only area of the LED display screen, there is no specific length and width, Before the installation requires LED display manufacturers LED pixel pitch calculate the length and width of the display, we share the calculation size of the LED display screen.
For example, The area of an LED display screen is 35 square meters, the customer will buy a P8 outdoor LED display screen, and the module size of P8 is 256*128mm, calculate the length and width of the display screen according to the ratio of 4:3.
First, assume that the P8 outdoor LED display is 4X long and 3X wide.
The area of the display is 4X*3X=12 square meters. (Note: “X” is an unknown number for the mathematical equation hypothesis, “√” is the root number)
Solution:
4X*3X=35
12X2= 35
12X2 = 35
X2 = 2.917
√X2 =√2.917
X=1.708
Display length: 4X = 4 * 1.708 = 6.832m
Display width: 3X = 3 * 1.708 = 5.124m
Display area: length * width = 6.832*5.124=35.007m2
LED display length and width have been calculated, but need specific calculations by the LED module size, such as the P8 module is 256 * 128mm, how many modules need, as follows:
1. The number of modules required for the display screen is: 6.832/0.256=26.6875
Number of modules available 26 or 27, number according to customer requirements
(1) If the length is 26 modules, the display length is: 26*0.256=6.656m
(2) If the length is 27 modules, the display length is: 27*0.256=6.912m
2. The number of modules required for display width is: 5.124/0.128=40.03125
Available 40 or 41 modules, number according to customer requirements
(1) If the width is 40 modules, the display width is: 40*0.128=5.12m
(2) If the width is 41 modules, the display width is: 41*0.128=5.248m
So there are 2 types of display area:
(1) 6.656* = 5.12 = 34.07872 m2
(2) 6.912*=5.248=36.274176m2
The actual LED display area is calculated, of course, different models of LED modules and the cabinet size is not the same, you can refer to the above method to calculate display size.